Így emlékezik a vészkorszak egyik legsötétebb időszakának kezdetére a Nemzet színésze (VIDEÓ)

2025. április 06. 06:43

Molnár Piroska Dragomán György Máglya című regényéből olvasott fel egy részletet.

2025. április 06. 06:43
null

Molnár Piroska, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznő Dragomán György Máglya című regényéből olvasott fel egy részletet, melyből a hallgatók megismerhették Bertuka történetét a vészkorszakból. 

Az idézett rész így kezdődik:

Tavasz van, az a nap, amikor felkerültek a kabátokra a sárga csillagok, hipp-hopp, egyszer csak ott voltak, egyik pillanatról a másikra”. 

De a felolvasott szövegből az is kiderült, hogy már a rendelet hatályba lépésekor voltak az érintettek közül olyanok, akik tudták, mi vár rájuk.

A videó úgy zárult, hogy a színésznő elmondta, 81 évvel ezelőtt, április 5-én kerültek fel a kabátokra a sárga csillagok. „Ezért közlöm ezt a  részt a Máglyából. Tavaly is megosztottam és azelőtt is, és minden évben ezt a részt fogom megosztani itt ezen a napon”.

A vonatkozó videót alább tekintheti meg:

A szerző, Dragomán György közösségi oldalán ismertette a Wikipédia vonatkozó szócikkét is. Ebben az olvasható, hogy „Magyarországon az 1944. évi 1240. M. E. számú, a zsidók megkülönböztető jelzéséről szóló kormányrendelet[6] írta elő a sárga csillag viselését a zsidók számára 1944. április 5-i hatállyal. A rendeletet Sztójay Döme újonnan kinevezett miniszterelnök írta alá. Az előírások szerinti megkülönböztető jelzés mérete legalább 10×10 centiméter volt, »kanárisárga« színe volt és hatágú csillagot formázott. A magyarországi zsidócsillagon nem állt felirat. A csillagot a felsőruha bal mellrészére kellett »könnyen el nem távolítható módon« felvarrni”.

Nyitókép illusztráció. Fotó: Fortepan

 

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. április 06. 17:04 Szerkesztve
Csak egy kérdés eme témában: Hogy van az, hogy ezt a népséget már a történelem kezdeti idejétől üldözik, fáraók, kozákok, bárki? Ugye az nem lehet, hogy ez a kevély fajzat bárhol telepedett meg, mindenütt csak a baj volt velük? Mert tisztességtelen, hamis lelkületű és taszító népség. Olyan, aki koldusként kunyerálva jön, aztán nagyúrként leköp bennünket. Olyan, amelyik bárhol veti meg a lábát, csak fertőt és bomlást képvisel? Szopjanak le a hollókosztjukkal. De még az is ugye kétséges...
yalaelnok
2025. április 06. 16:05
Ez a napiholokauszt megemlékezés maradjon meg a zsidóknak. Lassan ebből áll az identitásuk.
tapir32
2025. április 06. 15:18
Az európai értékeket Magyarországon és az EU-ban a Fidesz-KDNP képviseli.
Welszibard
2025. április 06. 14:52 Szerkesztve
Molnár Piroska és Dragomán György - Schiff András Kossuth díjas zongoraművész szerint - azon kivételezett budapestiekhez tartoznak, akiken kívül „szörnyű szellemi sötétség honol”. Én mint vidéki és magyar értelmiségi köszönöm a nagy művésznek a leminősítést. Méltó Landeszmann főrabbi "fütyülős barackjához és a bőgatyához" mint a magyar kultúra attribútumaihoz. Csak egy vigasztal: Kodály Zoltán és Bartók Béla ebből a szőrnyű szellemi sötétségből gyűjtötte azt a több ezer népdalt és balladát, melyeket feldolgozva világhírű művészek lettek. Elvégre a Dohány, Síp és a Pozsonyi utca környékén nem tudott volna ilyeneket gyűjteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!